Sekcja akrobatyki KPKS "Halemba" Ruda Śląska

Grand Prix w Łańcucie organizowane jest ku upamiętnieniu dokonań i sukcesów Stanisława Geronia, wybitnego trenera akrobatyki sportowej i wychowawcy wielu mistrzów świata i Europy. Jak przystało na tak wybitnego patrona, kolejny dwunasty turniej musiał stać na wysokim poziomie. I w rzeczy samej rywalizacja była zacięta.

Zacznijmy tę krótką relację od obecnie najbardziej utytułowanego zespołu KPKS Halemba – Emilek. Po pierwszym układzie dynamiki zajmowały drugą lokatę, ale że chyba nieprzyzwyczajone są do “przegrywania” :-), z układu na układ było już tylko lepiej i lepiej, powiększając przewagę nad rywalkami ostatecznie przewagą 1,650 pkt zdobyły złoty medal. Jest to złoto wywalczone na czwartych zawodach z rzędu!

Nasze dwójki mieszane po eliminacjach zajmowały dobre miejsca do walki o medale. Szymon-Julia byli najlepszą parą eliminacji, natomiast David-Natalia zajmowali czwartą lokatę ze stratą 0,600 pkt do najniższego stopnia podium. Niestety, drobne błędy w wykonaniu w starcie finałowym spowodowały utratę złota i uplasowanie się na drugiej pozycji dwójki Szymon-Julka, natomiast Davidowi-Natalii nie udało się awansować wyżej i  zachowali czwartą lokatę. Sport to dziwne zjawisko, zawodnicy zdobywają srebrny medal, a ich start opisywany jest modulantem “niestety”. Po prostu – gratulacje!

Jeśli chodzi o rywalizację dwójek i trójek w klasie Youth to opis tej rywalizacji można by spokojnie skopiować z zeszłego roku:

“Najbardziej zacięta rywalizacja trwała w kategorii Youth.  W trójkach kobiet po eliminacjach różnica punktowa między pierwszym a szóstym zespołem wynosiła tylko 0,650 pkt., a w gronie tej czołówki były aż trzy zespoły z KPKS Halemba!”

W tym roku różnica między pierwszym a piątym zespołem wynosiła 0,550 pkt, a w gronie tych zespołów były dwa z KPKS Halemba. Trzecią lokatę zajmowały Zuzia-Nadia-Lena, a na piątym miejscu była Daga-Zuzia-Milena. Wszystko się mogło zdarzyć!, No i się zdarzyło, rywalizacja o trzecią lokatę była tak zacięta, że trzy zespoły (2 z KPKS i jeden z PTG Sokół) zdobyły identyczną liczbę punktów. Trzeba było się odwoływać do punktu regulaminu o “łamaniu remisów”. Najpierw brana była pod uwagę wyższa ocena za wykonanie układu finałowego i tutaj “odpadał” zespół PTG Sokół, który miał o 0,200 pkt mniej od obu zespołów KPKS. Dla rozstrzygnięcia remisu między zespołami Halemby trzeba było skorzystać z kolejnego porównania – sumy ocen za wykonanie i za artystyczność układu finałowego. Ta minimalnie wypadła na korzyść Dagi-Zuzi-Mileny, które mogły odebrać brązowe medale.

Mniej dramatycznie, ale równie zacięcie było w dwójkach kobiet. Po układzie eliminacyjnym drugie miejsce zajmowały Maja-Laura, a Daga-Lila były trzecie.Bardzo ładne wykonanie układów finałowych przez obie dwójki pozwoliło im obronić miejsca z eliminacji.

W kategorii wiekowej 11-16 lat wystąpiła również nasza trójka Martyna-Natalia-Amelia. Był to ich drugi występ w wyższej kategorii i drugi raz zajęły 10 miejsce. W zeszłym roku w tym samym Grand Prix, ale w niższej kategorii dziewczyny zdobyły brązowy medal. Na tym przykładzie widać ile pracy trzeba włożyć, aby rywalizować z bardziej doświadczonymi zespołami wchodząc do klasy wyższej. Tak doświadczone i ciężko pracujące zawodniczki na pewno z następnego Grand Prix w Łańcucie wrócą z medalami.

Gratulacje dla zawodników i trenerek!

WYNIKI

Dwójki kobiet

Klasa Youth

  • 2 miejsce – MROZEK Maja – TRONINA Laura
  • 3 miejsce – PIKTAS Dagmara – SZUDY Lilianna

Trójki kobiet

Age 11-16 lat

  • 1 miejsce – WODYK Emilia – BIERNAT Emilia – URBAŃSKA Emilia
  • 10 miejsce – KAHL Martyna – KSINIEWICZ Amelia – RUDZKA Natalia

Klasa Youth

  • 3 miejsce – PIKTAS Dagmara – KRAWIECZEK Zuzanna – GABRYSIAK Milena
  • 4 miejsce – KLAPUCH Zuzanna – WITEK Nadia – NIEDOBECKA Lena

Dwójki mieszane

Klasa Youth

  • 2 miejsce – JAWOREK Szymon – JESSEL Julia
  • 4 miejsce – BILIAIEV David – DZIÓB Natalia