Sekcja akrobatyki KPKS "Halemba" Ruda Śląska

Z antycznej ery …

Ćwiczenia akrobatyczne wymagające doskonałego opanowania ludzkiego ciała były znane w starożytności, o czym świadczą odkrycia archeologiczne pochodzące z kultur takich jak: etruska, meksykańska, chińska, kreteńska i egipska. Fakt, że akrobatyczne ćwiczenia były wykonywane w tamtych czasach, jest również dostępny w starożytnych utworach literackich, na przykład w „Iliadzie” Homera.
Z biegiem lat zyskiwała na popularności popularność wielu piramidek i stały się regularnymi prezentacjami fabularnymi praktykowanymi przez wędrujące zespoły muzyków, tancerzy, akrobatów i żonglerów.

… na przestrzeni wieków

Akrobatyczne akrobacje nie wymagają żadnego specjalnego wyposażenia i mogą być ciągle modyfikowane za pomocą możliwości ludzkiego ciała. Podróżujące grupy zawodowych akrobatów zaczęły występować w wielu krajach od średniowiecza w Europie.

Do XIX wieku akrobatyka, dzięki swoim spektakularnym zaletom, zyskała nowych zwolenników. Później na początku XX wieku pojawiły się dwa kierunki rozwoju akrobatyki.

Jedną z nich była akrobatyka na urządzeniu (trapez, liny, grzędy itp.), Która znalazła stałe miejsce w programach cyrkowych przedstawień.

Drugi był upadki i piramidy. Początkowo były używane tylko do pokazania efektywności ludzkiego ciała, ale później przekształciły się w sport wyczynowy.

ZSRR był pierwszym krajem, w którym akrobatyka stała się niezależną dyscypliną sportu. Tam sformułowano pierwsze zasady rozgrywania zawodów, a Mistrzostwa ZSRR odbyły się po raz pierwszy w 1939 roku.

Po przerwie spowodowanej II wojną światową, inne kraje uznały akrobacje za niezależną dyscyplinę sportu w celu utworzenia narodowych federacji sportowych. Były to: Węgry (1949), Niemcy Wschodnie (1951), Bułgaria (1951), Polska (1953) i Chiny (1956). Premiera Międzynarodowego Turnieju w Akrobacji Sportowej odbyła się w Warszawie (Polska) w 1957 roku. W turnieju uczestniczyły drużyny z czterech krajów: ZSRR, Polski, Bułgarii i Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD).

Turniej odbył się w serii konkursów damskich i męskich tumblingów, kobiet, mężczyzn i mieszanych par, grup damskich trzech, czterech i męskich grup trzech, czterech, pięciu. Rosyjscy akrobaci zaprezentowali bardzo wysoki poziom techniczny rutyny mieszanych par i męskiej grupy. Polski zespół pokazał interesującą formę rutyny w kobiecym trio. Akrobaci z Bułgarii wykonywali swoje rutyny w połączeniu z elementami choreografii i akompaniamentem muzyki, jako jedyna grupa.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku powstała inicjatywa Federacji Akrobatyki Sportowej ZSRR, dzięki której międzynarodowe akrobatyczne mecze transmitowano w telewizji. Zawodnicy rywalizowali w różnych krajach, a ich telewizyjne występy były porównywane i oceniane. Na początku w meczach telewizyjnych brali udział tylko akrobaci z ZSRR i Polski, ale później dołączyła również Bułgaria.

Od IFSA do FIG

Dzięki inicjatywie krajowych federacji akrobatycznych ZSRR, Polski i Bułgarii, Międzynarodowa Federacja Sportowych Akrobacji (IFSA) została założona 23 listopada 1973 roku na kongresie w Moskwie. Połączyła federacje narodowe 12 krajów. Stoil Sotirov (BUL) został wybrany na pierwszego prezydenta i był jedynym prezydentem IFSA do czasu jego rozwiązania. Siedziba federacji miała swoją siedzibę w Sofii (BUL). Działał do 1998 r. I zgromadził około 40 krajów.

Premiera Mistrzostw Świata w Akrobacji Sportowej odbyły się w Moskwie (ZSRR) w 1974 roku z udziałem uczestników z Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Węgier, Polski, ZSRR, USA, Republiki Federalnej Niemiec i Szwajcarii.

Zawody w akrobacji sportowej z 1974 roku obejmowały upadki kobiet i mężczyzn, ćwiczenia dla pań damskich, męskich i mieszanych oraz ćwiczenia grupowe dla trzech kobiet lub czterech mężczyzn. Występowali również na zawodach Pucharu Świata w latach 1975-1993.

Pierwsze zawody Pucharu Świata odbyły się w Widnau (SUI), a ostatnie w Sofii (BUL).

Premierowe Mistrzostwa Świata Juniorów odbyły się w Katowicach (POL) w 1989 roku.

VII Kongres IFSA, który odbył się w Mińsku w 1998 roku, podjął decyzję, że IFSA połączy się z FIG. Głównym celem tego połączenia było zjednoczenie wszystkich dyscyplin gimnastycznych i wprowadzenie sportów akrobatycznych na Igrzyska Olimpijskie.

Międzynarodowa Federacja Akrobatyki Sportowej została rozwiązana 31 grudnia 1998 r.

16-te i pierwsze Mistrzostwa Świata w historii FIG odbyły się w Ghent (BEL) w 1999 roku.
Akt końcowy rozgrywa się 13 listopada 2000 roku na Zgromadzeniu Ogólnym FIG, zwołanym w Marrakeszu (MAR), aby oficjalnie zatwierdzić integrację Sports Acrobatics.